• Zahara (Arbil,Zorza/Pepton) i Zarinka (Kazbek,Zahara/Arbil) jako źrebię.

  • ArabAmicus prawdziwie polskie konie arabskie!

    Nie wie co to przyjaźń konia ten, który nie poznał konia arabskiego. Amicus znaczy przyjaciel. Amicus XIII znaczy Grylewicz.
    W krwi polskich "arabów" zapisana jest historia ,która splata się z historią wielu polskich rodzin.
    Obecnie w Dęborzyckiej hodowli są cztery klacze stadne o prawdziwie polskim rodowodzie, Zahara (Arbil, Zorza/Pepton) i Pokusa (Eldon, Perforacja/Ernal) oraz Fraszynka (Epejos, Fala Euro/Fez)
    Młoda klacz naszej hodowli to Zarinka urodzona w 2016 roku (Kazbek,Zahara/Arbil). Trenowała i startowała na wrocławskich Partynicach , przed nią jeszcze sukcesy sportowe i kariera hodowlana.

Cenne jest to co oryginalne i rzadko spotykane.

Takie stały się dzisiaj kuhailany z rodu Krzyżyka. Zahara to córka Arbila i Zorzy, wspaniała przedstawicielka sublinii Zamieci w linii Selmy. Ojciec pochodził z męskiego rodu ogiera Krzyżyk. W mojej opinii jest "białym krukiem" wśród tak licznych koni arabskich, które ostatnio zdominował pokazowy typ saklawi. Mam nadzieję, że dzięki Zaharze i jej kojarzeniu z ogierem Forman skutecznie przyczynię się do zachowania kuhailańskiej krwi ogiera Krzyżyk, najstarszego rodu męskiego polskich "arabów". Tak mało zostało koni tego rodu. Czy dlatego, że ród Krzyżyka to konie użytkowe ?  Czy Krzyżyk wyszedł z mody ?

 Córka Zahary- Zarinka jest bardzo odważną i silną klaczką w typie wyścigowym. Spodziewam się, że sprawdzi się również w sportowych rajdach konnych. Przed nami jednak jeszcze sporo pracy treningowej a na efekty trzeba poczekać. Trening jednak rozpoczęty a pierwsze gonitwy pewnie były w 2019 roku. Wystartowała 8 razy za każdym razem zajmowała miejsca płatne w stawkach kilkunastu koni. Była dwukrotnie druga ale niestety zabrakło "kropki nad I" czyli miejsca pierwszego. Czy teraz czas na rajdy? Może jednak skoki?


Pokusa córka bardzo utytułowanego ogiera Eldon( Nagroda WAHO 2013 ) i klaczy Perforacja, którą można uznać za równie zasłużoną dla Białki jak Bandola dla Janowa. Pokusa jest wprawdzie "saklawianką" ale doskonale radziła sobie na torze wyścigowym i oprócz pięknego ruchu oraz czarujących oczu posiada głęboką klatkę i silną budowę.

 

Koń powinien być koniem a nie ozdobą trawnika.

            Tym twierdzeniem pewnie narażę się niektórym hodowcom. Być może wbrew modzie i powszechnej tendencji kocham konie arabskie za ich cechy użytkowe. Uroda oczywiście nie jest bez znaczenia ale konie arabskie i tak zawsze będą perłami wśród tak licznych ras. Ich uroda jest wyjątkowa i taką zawsze pozostanie. Uważam jednak, że kanony mody i urody się zmieniają, natomiast nie wolno zapominać o wyjątkowych cechach użytkowych polskich koni arabskich!

Pure Polish

Konie Pure Polish są polskie jak muzyka Chopina. Nie każdy ją rozumie, nie każdy docenia i nie wszystkim się podoba. Podobnie nie wszyscy muszą  hodować Pure Polish. Są zwolennicy koni Straight Egiptian czy arabów francuskich. Klacze PP dają często bardzo urodziwe potomstwo z ogierami w typie egipskim. Bys może jest to wynik heteroozji? kolejne pokolenia moga jednak zaskakiwać niekoniecznie pozytywnie. Dlatego utrzymanie stada koni Pure Polish jest obowiązkiem współczesnych hodowców dla przyszłych pokoleń. Pure Polish to nasza super elita hodowlana, którą powinniśmy chronić i zabezpieczać.

Polski program hodowlany koni arabskich przeszedł test wieków, wojen i zmiany gustów. Konie wyhodowane według jego założeń są wytworne, atletyczne, poprawne, dzielne i szlachetne. Program ten został zdefiniowany w 2001 roku przez zespół prawdziwych ekspertów w osobach Izabeli Pawelec-Zawadzkiej, profesora Mariana Budzyńskiego i prof. Krystyny Chmiel. Pure Polish Arabian Horses  nie znaczy, że do hodowli polskich koni nie wolno używać dolewu importowanych koni. Poza tym nawet w żyłach rosyjskiego Kazbeka odnalazłam krew klaczy Jaskółka urodzonej w Antoninach (1891 rok). "Importowanych genów "należy jednak używać z umiarem i rozwagą ! Nie wolno zatracić cech, które polskie araby zawdzięczają kilkusetletniej selekcji i pracy hodowlanej jaka miała miejsce na ziemiach Rzeczpospolitej.  Nie wolno zagubić wyjątkowości jaka kryje się w PURE POLISH!

 W 2019 roku szczęsliwie na świat przyszedł ogier Zarbil od klaczy Zahara i ogiera Forman( Wachlarz, Formia/Gazal Al Shaquab), który jest kontynuatorem męskiego rodu ogiera Krzyżyk (ogier Forman,skarogniady, "biały kruk" w obecnej hodowli) z S.K. Michałów . Tak mało ogierów tego rodu wobec wszechobecnych ogierów Saklawi I...

W 2021 w Dęborzycach urodził się mały Kuhailan Afas. Skarogniady ogier Foset jest Synem ogiera Oset oraz Klaczy Fraszynka po janowskim ogierze Epejos. Ogier Oset niestety w tym roku odszedł na wiecznie zielone pastwiska. Epejos jest w hodowli francuskiej.