• Zahara (Arbil,Zorza/Pepton) i Zarinka (Kazbek,Zahara/Arbil) jako źrebię.

  • ArabAmicus prawdziwie polskie konie arabskie!

    Nie wie co to przyjaźń konia ten, który nie poznał konia arabskiego. Amicus znaczy przyjaciel. Amicus XIII znaczy Grylewicz. W krwi polskich "arabów" zapisana jest historia ,która splata się z historią wielu polskich rodzin.
    Obecnie w hodowli są cztery klacze stadne o prawdziwie polskim rodowodzie, Zahara (Arbil, Zorza/Pepton) i Pokusa (Eldon, Perforacja/Ernal) oraz Fraszynka (Epejos, Fala Euro/Fez)
    Młoda klacz naszej hodowli to Zarinka urodzona w 2016 roku (Kazbek,Zahara/Arbil). Trenowała i startowała na wrocławskich Partynicach , przed nią jeszcze sukcesy sportowe i kariera hodowlana.

Cenne jest to co oryginalne i rzadko spotykane.

Takie stały się dzisiaj kuhailany z rodu Krzyżyka. Zahara to córka Arbila i Zorzy, wspaniała przedstawicielka sublinii Zamieci w linii Selmy. Ojciec pochodził zmęskiego rodu ogiera Krzyżyk. W mojej opinii jest "białym krukiem" wśród tak licznych koni arabskich, które ostatnio zdominował pokazowy typ Saklawi. Mam nadzieję, że dzięki Zaharze i jej kojarzeniu z ogierem Forman skutecznie przyczynię się do zachowania kuhailańskiej krwi ogiera Krzyżyk, najstarszego rodu męskiego polskich "arabów". Tak mało zostało koni tego rodu. Czy dlatego, że ród Krzyżyka to konie użytkowe ?  Czy Krzyżyk wyszedł z mody ?

 Córka Zahary- Zarinka jest bardzo odważną i silną klaczką w typie wyścigowym. Spodziewam się, że sprawdzi się również w sportowych rajdach konnych. Przed nami jednak jeszcze sporo pracy treningowej a na efekty trzeba poczekać. Trening jednak rozpoczęty a pierwsze gonitwy pewnie były w 2019 roku. Wystartowała 8 razy za każdym razem zajmowała miejsca płatne w stawkach kilkunastu koni. Była dwukrotnie druga ale niestety zabrakło "kropki nad I" czyli miejsca pierwszego. Czy teraz czas na Warszawę?


Pokusa córka bardzo utytułowanego ogiera Eldon( Nagroda WAHO 2013 ) i klaczy Perforacja, którą można uznać za równie zasłużoną dla Białki jak Bandola dla Janowa. Pokusa jest wprawdzie "saklawianką" ale doskonale radziła sobie na torze wyścigowym i oprócz pięknego ruchu oraz czarujących oczu posiada głęboką klatkę i silną budowę.

 

Koń powinien być koniem a nie ozdobą trawnika.

            Tym twierdzeniem pewnie narażę się niektórym hodowcom. Być może wbrew modzie i powszechnej tendencji kocham konie arabskie za ich cechy użytkowe. Uroda oczywiście nie jest bez znaczenia ale konie arabskie i tak zawsze będą perłami wśród tak licznych ras. Ich uroda jest wyjątkowa i taką zawsze pozostanie. Uważam jednak, że kanony mody i urody się zmieniają, natomiast nie wolno zapominać o wyjątkowych cechach użytkowych polskich koni arabskich!

Pure Polish

Polski program hodowlany koni arabskich przeszedł test wieków, wojen i zmiany gustów. Konie wyhodowane według jego założeń są wytworne, atletyczne, poprawne, dzielne i szlachetne. Program ten został zdefiniowany w 2001 roku przez zespół prawdziwych ekspertów w osobach Izabeli Pawelec-Zawadzkiej, profesora Mariana Budzyńskiego i prof. Krystyny Chmiel w 2001 roku. Pure Polish Arabian Horses  nie znaczy, że do hodowli polskich koni nie wolno używać dolewu importowanych koni. Poza tym nawet w żyłach rosyjskiego Kazbeka odnalazłam krew klaczy Jaskółka urodzonej w Antoninach (1891 rok). "Importowanych genów "należy jednak używać z umiarem i rozwagą ! Nie wolno zatracić cech, które polskie araby zawdzięczają kilkusetletniej selekcji i pracy hodowlanej jaka miała miejsce na ziemiach Rzeczpospolitej.  Nie wolno zagubić wyjątkowości jaka kryje się w PURE POLISH!

   Obecnie spodziewamy się w Dęborzycach potomstwa z kojarzenia klaczy Fraszynka z ogierem Oset (Alegro, Osełka), oraz Zahary z ogierem Pestish ( El Vis, Ppatrycja/Czyżyk) z rodu Koheilan Adjuze.

 W 2019 roku szczęsliwie na świat przyszedł ogier Zarbil od klaczy Zahara i ogiera Forman( Wachlarz, Formia/Gazal Al Shaquab), który jest kontynuatorem męskiego rodu ogiera Krzyżyk (ogier Forman,skarogniady, "biały kruk" w obecnej hodowli) z S.K. Michałów . Tak mało ogierów tego rodu wobec wszechobecnych ogierów Saklawi I...